فیبروم رحم

فیبروم رحم

فیبروم رحم یا تومور خوش خیم عضله ی صاف رحم ،شایع ترین تومور لگنی در زنان است که معمولا در 50درصد زنان دیده می شود و در سنین 25-40سالگی نمایان می شود.

فیبروم رحم بر اساس محل آنها در رحم تقسیم بندی می شوند.شایع ترین محل به وجود آمدن  آنها داخل عضله ی رحم ،به صورت توده ی برجسته ای خارج رحم و در داخل حفره ی رحم هستند. فیبروم های داخل حفره ی رحم و یا زیر مخاطی از همه موارد نادر تر هستند و با خونريزي شديد قاعدگي و یا نازايي همراه است.

فیبروم-رحم

عوارض فیبروم ها در حاملگی

اگر خانمی با وجود فیبروم رحم ،حامله شود به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری ممکن است فیبروم هایش بزرگ  تر شوند .لازم به ذکر است که گاهی در اين دوران در داخل فيبروم ها، خونريزي ايجاد مي شود که همراه با درد شديد شکم به صورت حاد و تب بالا خواهد بود.در صورت بروز خونريزي در داخل فيبروم دردوران بارداري، لازم است بيمار تا زمانی که این درد قطع شود در بيمارستان بستري  باشد و تحت نظر قرار بگیرد. فيبروم هاي متعدد زير مخاطي که در داخل لايه ي داخلي رحم، برجسته هستند، ممکن است سبب ايجاد سقط در سه ماهه ي اول يا دوم بارداري شوند، حتي گاهي نیز علت سقط هاي مکرر جنين همين فيبروم ها هستند که در اين صورت درمان جراحي توسط  بهترین متخصص زنان و برداشت فيبروم ها قبل از اقدام به بارداري بعدي، جهت پيشگيري از سقط دوباره ضروري است. گاهي نيز فيبروم هاي زير مخاطي ممکن است به علت کم کردن فضاي داخلي رحم باعث ايجاد زايمان زودرس در بارداري شوند.

درمان قطعي فيبروم هاي رحم

بیشتر فیبروم های رحم در اندازه های کوچک بدون علامت هستند و در صورت دیده شدن آنها در سونوگرافی  به صورت اتفاقی ،اقدامات خاصی لازم ندارند و بیمار فقط باید هر سه تا 6 ماه یکبار جهت کنترل سایز فیبروم ها معاینه شود.البته در فیبروم های بزرگ علامت دار ،درمان قطعی ،جراحی و برداشت فیبروم ها توسط متخصص زنان است،البته احتمال عود فیبروم ها در محل های دیگر رحم مدتی پس از جراحی نیز وجود دارد.

متخصص زنان خوب در تهران

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 7 =