تعیین جنسیت با PGD

تعیین جنسیت با PGD

تعیین جنسیت با PGD روشی مطمئن و موثر بوده و بسیاری از مراکز تعیین جنسیت از این روش استفاده می کنند. در واقع در این روش تعیین جنسیت تضمینی قبل از بارداری امکان پذیر است. هزینه روش PGD ، به دلیل اینکه در روش IVF قابل انجام است، به مرکز درمانی مربوطه بستگی دارد.

در واقع روش PGD (Preimplantation genetic diagnosis) به معنای آزمایش ژنتیکی قبل از انتقال جنین یا رویان به رحم مادر است. در این روش برخی احتمالات بیماری های ژنتیکی و اختلالات کوروموزومی در رویان، قبل از انتقال به رحم مادر و بارداری تشخیص داده می شود. به بیان دیگر در این تکنولوژی، به نوعی غربالگری صورت می گیرد.

تعیین جنسیت با PGD

تعیین جنسیت با PGD

روش PGD برای بسیاری از زوجین مناسب بوده و مزایای بسیاری دارد. در زیر به برخی از این موارد اشاره می شود:

  • مادران بالای 35 سال
  • سابقه یک یا چند سقط
  • اختلالات کوروموزومی فرزند در بارداری پیشین
  • تجربه تعداد زیادی IVF ناموفق
  • آبستن شدن دشوار به دلیل تعداد اسپرم کم
  • داشتن بیماری ژنتیکی مانند سندروم مارفان در هر یک از زوجین
  • سابقه خانوادگی بیماری هانتینگتون در هر یک از زوجین
  • مستعد بودن هر یک از زوجین به بیماری های ژنتیکی مثل فیبروز کیستیک
  • سابقه بیماری ژنتیکی مثل هموفیلی یا دیستروفی عضلانی دوشن
  • تمایل به داشتن فرزند با جنسیت دلخواه

چگونگی انجام روش PGD

در طول روش بارداری با IVF ، روش PGD نیز به دلایل مشخص انجام می گیرد. در روش IVF ، نمونه چندین تخمک و اسپرم از پدر و مادر گرفته شده و در فضای آزمایشگاهی تخمک بارور شده، سپس تقسیم سلولی انجام می دهد. ظرف مدت سه تا پنج روز به یک چند سلولی تبدیل شده و جنین یا رویان شکل می گیرد. سپس روش تعیین جنسیت با PGD قابل انجام است.

شرایط ژنتیکی مورد بررسی در طول PGD

به گفته بهترین متخصص زنان در این روش عملاً وضعیت ژنتیکی و خصوصیات یک ژن مشخص بررسی شده و دلیل ایجاد این شرایط بررسی می شود. در برخی از کشور ها می توان تا 250 وضعیت ژنتیکی را بررسی کرد.

روش تعیین جنسیت با PGD برای بسیاری از زوجین مناسب بوده و مزایای بسیاری دارد. دکتر پرند حاصل متخصص زنان، زایمان و نازایی، با بهره گیری از روش های نوینی به درمان مشکلات ناباروری و تعیین جنسیت می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02144261580 و 02188060609 تماس بگیرید. برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

روش PGD چگونه است ؟

پروسه تعیین جنسیت با PGD معمولاً به صورت زیر است:

مرحله 1 : این روش جزئی از روش IVF  (که در صورت مشکلات ناباروری مثل کیست تخمدان به کار می رود) بوده که به منظور جمع آوری و بارور کردن تخمک ها صورت می گیرد.

مرحله 2 : در طول 2 تا 3 روز، رویان در محیط آزمایشگاهی شکل گرفته و فرایند تقسیم سلولی رخ می دهد. هر رویان شامل 4 تا 12 سلول است.

مرحله 3 : متخصص یک یا دو سلول (بلاستومر) را از رویان جدا می کند.

مرحله 4 : سلول های جمع آوری شده به منظور بررسی شرایط ژنتیکی، آزمایش شده و بیماری هایی که ممکن است سلامت و آینده جنین را تحت تاثیر قرار دهد، تشخیص داده می شود. هر کدام از جنین ها و سلول های برداشت شده، مورد آزمایش قرار گرفته و سالم ترین جنین مشخص می شود.

مرحله 5 : رویان هایی که به هیچ کدام از نا هنجاری های ژنتیکی و اختلالات کوروموزومی مبتلا نیستند، در صورت درخواست والدین جنسیت شان مشخص شده و رویان یا رویان های منتخب بعد از 4 الی 5 روز در رحم مادر جایگذاری می شود. فرایند بارداری شروع شده و به شیوه نرمال پیش می رود.

مرحله 6 : باقی رویان های سالم در صورت درخواست والدین، برای آینده فریز می شوند. جنین هایی که ناسالم تشخیص داده شدند، برای آزمایشان و فعالیت های تحقیقاتی فریز شده و نگاه داشته می شوند.

تعیین جنسیت با PGD

تعیین جنسیت با PGD

خطرات روش PGD

در این روش احتمال خیلی کمی وجود دارد که هنگام انجام آزمایشات یا انتقال جنین به رحم مادر، به طور اتفاقی جنین آسیب ببیند. تقریباً 1 درصد از رویان ها در طول این روش، هنگام جداسازی یک سلول جهت انجام آزمایشات، آسیب می بینند. با این حال این درصد بحث برانگیز بوده و برخی متخصصان عقیده دارند که احتمال آسیب حتی کمتر از 1 درصد است.

روش PGD یک تکنولوژی جدید بوده که مزایای استفاده از این روش برای زوجین، از خطرات احتمالی و بسیار نادر آن، بسیار بیشتر است.

کولپوسکوپیدکتر زنان خوب

لابیاپلاستی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 4 =